Vi dukar borden med porslin, bestick och glas som ni vill, men tycker det är mycket trevligt om ni själva dekorerar och utsmyckar borden och festlokalen. Det sätter en riktigt personlig prägel på festen.
Serverad trerätters middag eller buffé? Om ni vill ha en middag där en toastmaster ska ha möjlighet att styra tal och andra aktiviteter rekommenderas en serverad middag. Om ni hellre vill ha en middag utan tal och där gästerna har chansen att prata mer med varandra är en buffé ett bra alternativ.
Det är bra att ha ett värdpar som tar hand om det praktiska, framförallt på festdagen.
Brudskål/välkomstdrink
Severas förslagsvis på verandan, på gräsmattan vid flaggstången eller i festlokalen. Till drinken är det trevligt med två eller tre olika sorters snittar.
Middag
Ni kan välja om det ska vara en trerätters middag som serveras vid bordet eller någon typ av buffé. Vi har förslag på ett antal menyer och innehåll på olika bufféer, t ex italiensk, thailändsk eller fisk & skaldjur. Naturligtvis är vi öppna för om ni har egna önskemål och förslag till utformningen av innehållet i middagen.
Kaffebuffé
Efter middagen dukar vi en buffé med kaffe, te, koppar, skedar, assietter och tårta.
Bar under kvällen
I baren serveras under kvällen och natten drinkar, öl och vin. Om ni har önskemål om någon speciell så är detta naturligtvis möjligt. Baren håller som längst öppet till kl 03.00.
Vickning
Framåt natten kan vi tända brasan vid grillplatsen och duka upp en
korvbuffé där var och en grillar sin egen nattamat. Vi kan också servera
klassiska vickningar som t ex Jansons frestelse eller Pytt i panna.
Frukost eller brunch
Som
start på dagen efter festen föreslår vi gemensam brunch mellan kl 09.00
och kl 11.00. Ett förslag är att lägga ev presentöppning i samband
med brunchen.